Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri, ortamdaki ısı kayıplarını,  zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini ve dolayısı ile ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Sistemde gerekli ısınma 40- 50 ılık su ile sağlanmakta, her cins katı ya da sıvı yanar madde, güneş ışınlarının emilmesi, ısı pompası, güneş enerjisi entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yerden ısıtma sistemi ile homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasında ısı farkı hemen hemen hiç yoktur. Klasik ısıtma sistemlerinde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistem içim söz konusu değildir. Isı, bina yapı elemanların depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmez.

Yerden ısıtma sistemi, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile de ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak insan yapısına en uygun ve en ekonomik ısınmayı temin etmektedir. Yandan radyatör sistemlerinde uygun oda sıcaklığını sağlayabilmek için kazan suyu sıcaklığının yetmiş ila doksan santigrat dereceye ulaşması gerekirken, yerden ısıtma sisteminde kazan suyu sıcaklığı maksimum elli santigrat derece olur.  Radyatör ile ısıtmada, radyatör panellerinin sıcaklığı elli beş-altmış santigrat dereceye kadar ulaşırken, yerden ısıtma sistemlerinde konforlu bir ısınma için zemin sıcaklığı yirmi sekiz santigrat derece civarındadır.

Yerden ısıtmaya sahip bir mekan içerisindeki sıcaklığın hem yatay, hem de dikey eksende homojen dağılması sayesinde konforlu bir ortam sağlar. Odanın her yanı eşit ısınır. Radyatör sisteminde yaşanan, peteklere yakın yerlerin sıcak, uzak yerlerin serin olması problemi yoktur.

Radyatör sistemlerinde kazan suyu sıcaklığının yetmiş ila doksan santigrat dereceye ulaşması gerekirken, yerden ısıtma sisteminde kazan suyu sıcaklığı maksimum elli santigrat derece olur. Bu sıcaklık farkı da enerji tüketiminde tasarruf sağlar.

Yerden ısıtma sistemleri döşemenin altında kaldıkları için mekanların dilendiğince dekore edilmesine imkan tanır. Herhangi bir alan ya da hacim kaybına sebebiyet vermediği gibi, göze hoş gelmeyen radyatör panellerini saklamak için de harcanacak zaman va paradan da tasarruf sağlar. Özellikle çocuklar için sakatlanma ve kaza riski doğuran radyatör panellerinin olmaması önemli bir avantajdır.

Yerden ısıtma sistemlerinin en büyük dezavantajı, ısıtma mekanizmasının tepki zamanıdır. Isıtma, bir anda gerçekleşmez. Örneğin ahşap döşemelerin ısınması yaklaşık yarım saat sürerken, beton zeminlerin ısınması birkaç saat sürebilir. Bu nedenle evinizi ısıtmak için önceden plan yapmalısınız. Eğer plan yapmazsanız soğuk havalarda evin yeterince ısınması için epey bir süre beklemeniz gerekebilir.

Yerden ısıtma sistemlerinin mobilyalar ve diğer zemine monte edilmiş eşyalarınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Zeminden gelen sıcak nedeniyle mobilyaların taban bölümleri, iç parçaları zarar görebilir. Ancak mobilyaların altında tampon bölge yapmak bu zararın oluşmasını engeller.

Evinizin herhangi bir odasına yerden ısıtma sistemi döşettiğinizde; kilim, halı ve diğer zemin dekorlarının o odada daha az kullanılması gerekebilir. Bu tür dekorasyonlar, tıpkı radyatör üzerine atılmış bir kilim gibi yerden ısıtma sistemlerinin verimini düşürebilir.

Bir cevap yazın

Fraenkische 30 Dansite Strofor

Fraenkische evsel yerden ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere kendinden mantar başlı ve şap suyuna karşı mukavim izolasyon plakaları sunar.

Mantar başlı, 20 mm mantar, 25 mm alt izolasyon

Isıl iletkenlik: 0,040 W/mK

Yanma sınıfı: EN 13501-1 uyarınca E

Modülasyon aralıkları: 7,5-15-22,5-30 mm

Kullanılabilir Fraenkische boru ölçüleri: 16×2 / 16×2,2 / 17×2 / 20×2

1 Paketinde 10,56m2(16 ad plaka) bulunmaktadır.

Fraenkische Terminal Kutusu 230V Standart

Oda termostatları ile yerden ısıtma kollektörü üzerine takılan aktüatörlerin birbirleriyle ilişkilendirilmesi için profitherm terminal kutuları kullanılır. Klemens kutusu da denilir.

Sadece ısıtma işletimi içindir.

Pompa modülsüzdür.

6 termostatın bağlantısı için 6 zona sahiptir.

Fraenkische 16×2 Oksijen Bariyerli Pex-a Boru

Saf teknik bilgi

PE-Xa ff-therm multi Difustop boru son derece güvenilirdir. Yüksek derecede çapraz bağlama (%70ten fazla) Pont aMousson (PAM) yöntemine göre özel bir tuz banyosunda çapraz bağlama ile elde edilir. Özel plastik kaplama sayesinde, oksijen geçirgenliği DIN 4726da tarif edilenden önemli miktarda daha azdır. Özel eskimeye karşı dayanıklı elemanlar ve stabilizatörler boruyu kalıcı olarak yumuşak tutar ve yüksek ısıl sağlamlık sağlar.
PE-Xa borular 300.000in üzerinde inşaat projesinde başarıyla kullanılmıştır. İster konutlarda, açık ofislerde, otomobil galerilerinde, ister otellerde kullanılsın, ff-therm Difustop borular, yapının tüm yaşamı boyunca uygulamacılara güvenilirlik sağlar. Bu, uluslararası sertifikalar ile onaylanmıştır.

Yenilikçi bağlantı yöntemi – Presli veya rakorlu bağlantılar

ff-therm multi Difustop PE-Xa komple plastik 16 ve 20mm boyutlarındaki borular alpex-plus push-fit tekniği kullanılarak monte edilebilir. Bu ise uygulamacının her montaj durumuna esnek şekilde yanıt vermesine ve çaplardaki ff-therm multi borular ayrıca ff-therm/alpex rakorlu fittingler kullanılarak bağlanabilir.

Teknik ayrıntılar

ff-therm multi Difustop PE-Xa:

  • Maks. işletim sıcaklığı 95°

  • Maks. işletim basıncı 6 bar

  • DIN Certco sicil no.: 3V233

  • Uygulama sınıfı: 4/5

  • DIN 4726 uyarınca oksijen bariyerli < 0,1 g/m³xd

  • Ebatlar: 12×2, 14×2, 16×2, 17×2, 18×2, 20×2, 25×2.3mm

  • Mevcut uzunluklar: 120 – 600m, kangal (istek üzerine diğer uzunluklar)

ff-therm multi Difustop PE-Xa 12, 14 ve 16 ve 20mm boyutlarındaki borular ayrıca koruyucu kaplama ile de

Fraenkische İki Yollu Vana

Oda termostatından gelen sinyale göre kollektördeki yerden ısıtma devrelerini açıp kapatmak için kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerinde termostatik dönüş kollektörlerinde oda/kat kontrolü için veya 2 yollu vanalarda kat kontrollerinde kullanılır.

Fraenkische Aktüatör 230V

Oda termostatından gelen sinyale göre kollektördeki yerden ısıtma devrelerini açıp kapatmak için kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerinde termostatik dönüş kollektörlerinde oda/kat kontrolü için veya 2 yollu vanalarda kat kontrollerinde kullanılır.

Fraenkische Debi Göstergeli Paslanmaz Çelik Kollektör

Paslanmaz çelikten mamul kollektörler

Her yerden ısıtma devresine ait debi miktarı l/min cinsinden ayarlanabilir.

Gidiş barında her ağızda ayarlanabilir debi göstergesi ile hidronik balanslama

Dönüş barında her ağızda M30 X 1,5 aktüatör çekirdeği mevcuttur.

Kendinden prüjörlü, doldurma / boşaltma vanalı, ses yalıtımlı duvar askısı ile birlikte satılır.

2 ağızdan 12 ağıza kadar ağız seçeneği vardır.

Not: Haricen satın alınan boru bağlantı rekorları ile (16,17,20 vs) istenilen boru çapına uygun hale gelebilmektedir. Kollektör gidiş ve dönüş ağzı 1″ tir, kesme vanaları haricen satılır.