Güneş Enerji Sistemleri

Vitosol 111-F

Küresel ısınma tehlikesi, olağanüstü boyutlara varmış olan çevre kirliliği ve sürekli artan enerji fiyatları günlük enerjisi tüketimimizde yönümüzü güneş enerjisine çevirmemizi gerekli kılıyor.

Güneş enerjisini ev ısınması ve her türlü ihtiyaç için hijyenik sıcak su hazırlamasında kullanabilen güneş kolektörleri düşük maliyetli ve cazip bir yatırım olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Konut ve işyerlerinin enerji harcamalarını rahatlatan solar termal sistemi yatırımlarının maksimum fayda sağlayabilmesi için güneş enerjisini soğuran ve akışkan sıvı yardımıyla su haznesinde bulunan suyu ısıtan kolektörün yüksek verimli olmasının yanı sıra, ısının iletildiği su haznesi de iyi yalıtımlı ve dayanımlı olmalıdır. Sistemin uzun yıllar boyunda sorunsuz çalışacak bir şekilde tasarlayıp üretmesi beklenen ve buna garanti veren sistem tedarikçisi de yenilenebilir enerjiler konusunda deneyimli olmalı ve güven vermelidir, ayrıca satış öncesi ve sonrası her türlü hizmeti yüksek kalitede sunabilen uzman bir servis ağına sahip olmalıdır.

Almanya ve Avrupa’nın önde gelen güneş enerjisi su ısıtma sistemleri uzmanı Viessmann, düzlemsel kolektörlü termosifon sistemi Vitosol 111-F (TS1) ile uzun ömürlü ve her bir yapı taşı ile tam verimli ve uyumlu olan bir sistem sunmaktadır.

Düzlemsel kolektörlü termosifon sistem Vitosol 111-F TS1 her ihtiyaca uygun olarak 3 farklı kapasiteye sahiptir. Vitosol 111-F, bir veya iki adet seçici kaplamalı arp tipi absorbere sahip
düzlemsel kolektörden ve Ceraprotect emayeli çelik boylerden oluşmaktadır.  

Sistem ayırımı sayesinde uzun kullanım ömrü

Kullanma suyu ile güneş enerjisi devresi arasında ısı transferini sağlayan boyler çift cidarlıdır.
Kolektör, ön izolasyonlu bağlantı hatları üzerinden boylerin çift cidarına bağlanmıştır.

Düzlemsel kolektör güneş ışınlarını soğurur ve kolektörün içinde bulunan donma ve korozyon önleyici sıvı ısınır. Bu sıvı boylerin çift cidarına doğru hareket eder ve ısı kullanma suyuna verilir. Daha sonra soğumuş olan bu sıvı tekrar kolektörün alt, soğuk bölümüne doğru akar. Çevrim yeniden başlar.

Sistem ayırımı sayesinde açık sistemlerde kalite sorunlarına neden olan korozyon ve kireçlenme sorunları önlenir.
 • Kullanma suyu ısıtması için uygun çözüm
 • Seçici kaplamalı absorber yüzeye sahip kolektör
 • Çift cidarlı ve uzun ömürlü Ceraprotect emaye kaplamalı boyler
 • Kapalı sistem sayesinde donmaya (-10 °C’ye kadar), kireçlenmeye ve
  korozyona karşı etkin koruma
 • Opsiyonel olarak elektrikli ısıtıcı (3 kW/230 V) ve magnezyum anot
 • Düşük işletme ve bakım masrafı
 • Eğimli ve düz çatılara kolay montaj imkanı (Düz çatıya montaj için
  kullanılacak tespit sistemleri 15°, 30° ve 45°’lik dikme açılarında bulunur.)

En ufak parçasına kadar bilinen Viessmann kalitesi ile sunulan sistemin bu sayede zayıf halkası yoktur ve kullanılan üstün kaliteli malzemeleri ile verimsizlik, sızıntı, korozyon ve kireçlenme endişesi taşımadan uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Kolektörlerde sıkça rastlanan bir problem olan aşırı ısınmayı ve bunun, en başta verimsizlik olmak üzere, olumsuz sonuçlarını önleyen, Viessmann imzalı akıllı kaplamalı absorber yüzeyine sahip düzlemsel kolektörler, yüksek basınç ve dolu gibi olağanüstü doğa koşullarından da yapıldıkları malzemelerin yüksek mekanik mukavemeti ve kullanılan üstün nitelikli temperli cam sayesinde etkilenmezler.

Konut ya da işyerlerinizi temiz enerjiden maksimum derecede yararlanarak ısıtabilecek ve sıcak su hazırlayabilecek uygun fiyatlı güneş enerjisi su ısıtma sistemleri konusunda sektörün yol göstericisi kuruluşu Viessmann’ın uzman bayi ve teknik destek ekibinden çözüm önerileri isteyebilirsiniz.